Užite si zimné športy bez úrazov

Aj keď sme si na Slovensku snehu zatiaľ veľmi neužili, na horách sa lyžovať ako-tak dá a viacerí z nás už oprášili lyže a užívajú si oddych v lyžiarskych strediskách.

Lyžovanie je šport, ktorý má veľa priaznivcov. Je jedno či ste mladý alebo starý, začiatočník alebo skúsený lyžiar, či obľubujete snowboard alebo bežky. Lyžovačka patrí k zime.

Pobyt na čerstvom vzduchu, rovnomerné rozhýbanie všetkých skupín svalov, okysličenie pľúc a mozgu, vyplavovanie endorfínov, posilnenie imunity, skrátka lyžovanie prospieva fyzickému i psychickému zdraviu.  A navyše znižuje telesnú hmotnosť a formuje postavu. Kto by odolal?

Ak nechcete ukončiť zimnú dovolenku so zranením, mali by ste sa na lyžovanie dobre pripraviť. Nemáme na mysli len kvalitné lyžiarske vybavenie, ale predovšetkým vašu telesnú schránku :-) . Lyžovanie je šport, ktorý si vyžaduje silu, vytrvalosť, rovnováhu, zručnosť a koordináciu. Aby ste zvládli fyzickú záťaž na svahu, oplatí sa začať svoje telo dostávať do formy už niekoľko týždňov pred plánovanou lyžovačkou. Najmä tí, ktorí počas roka nešportujú, sú náchylnejší na zranenia. Venujte preto príprave dostatočne dlhý čas. Zabehnite do posilňovne alebo cvičte doma, cviky zamerajte najmä na stehná a ramená. Robte výpady, drepy, spinning či aerobik.

Zahrejte sa

Či už ste skúsený lyžiar, alebo lyžiar začiatočník, nepreceňujte svoje sily. Ak sa pred športovaním rozcvičíte, znížite riziko zranenia. Zahriať a rozcvičiť sa musia svaly aj kĺby. Prečo je zahriatie také dôležité? Jednoducho preto, aby bolo riziko úrazu čo najmenšie. Tak ako zohrejete telo, tak pripravíte myseľ na namáhavú činnosť.

Rozcvička je dôležitá pri všetkých športoch. Svalstvo si musí na záťaž zvyknúť postupne, len takto môžete predísť rôznym poraneniam. Po zahriatí budú svaly uvoľnené, pružné a ohybné, zlepší sa celková motorika. Zvýši sa tepová a dychová frekvencia, zvýši sa prietok krvi, čo zvyšuje dodávky kyslíka a živín do tela. To všetko pomáha pripraviť svaly, kĺby a šľachy pre športovanie. Ak budete športovať „za studena“ bude váš výkon horší a riziko zranenia bude vyššie.

Venujte teda vždy dostatočnú pozornosť rozcvičeniu svalstva. Zamerajte sa na plecia, krk, ramená, driek, kolená a členky. Stačí pár poskokov na mieste, podrepy, rotácia trupu, preťahovanie svalov horných a dolných končatín. Pohyby robte pomaly, ale plynulo. Tieto cviky môžete robiť aj pri čakaní v rade na vlek.

Malý strečing si doprajte aj po tom, ako zídete z lanovky alebo vleku. Pred tým, ako sa spustíte zo svahu, si ponaťahujte stehenné svaly, chrbát a ramená.

 

Oddychujte

Takmer za polovicou úrazov je únava a preťaženie svalov, preto sa zbytočne nesnažte prekračovať svoje hranice. Aj pre samotné lyžovanie platí, že záťaž treba zvyšovať postupne. Najprv si vyberte jednoduchšiu trať. Počas lyžovania si urobte krátke prestávky a odpočiňte si pri teplom čaji. Energiu doplňte tyčinkou alebo sladkosťou. Rekreační lyžiari by sa mali držať troch pravidiel: lyžujte najviac tri hodiny, na tretí deň si od lyžovania oddýchnite, nelyžujte viac ako 3000 m denne.

Aj na záver lyžovačky je potrebné telu pomôcť. Ponaťahujte si stehenné a sedacie svaly, zadné a vnútorné stehná, lýtka, ramená, chrbát. Choďte na krátku prechádzku. Ak je to možné, doprajte si po lyžovačke uvoľňujúcu masáž alebo saunu.

 

A na záver pár tipov ako predísť zraneniam

Venujte sa fyzickej aktivite počas celého roka, najmenej však mesiac pred plánovanou lyžovačkou. Cvičením zlepšíte svalovú silu, vytrvalosť, koordináciu a reflexy.

Vyberte si správne lyžiarske vybavenie, nezabudnite na ochranné prvky, okuliare, chrániče a prilbu.

Nepreceňujte svoje sily, zvoľte si vhodnú obtiažnosť svahu podľa lyžiarskych schopností.

Správne sa zahrejte a rozcvičte pred lyžovaním a aj po ňom, nevynechajte strečing. Po lyžovačke si doprajte relax.

Pite dostatok tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii. V žiadnom prípade nepite alkoholické nápoje, pod vplyvom alkoholu ohrozujete seba aj ostatných.

Dodržujte tzv. Biely kódex lyžiara – pravidlá správania sa na svahu.